Fyzio jóga

Fyzio jóga v sobě obsahuje prvky fyzioterapie a zdravotního cvičení. Není tedy na rozdíl od klasické hatha jógy zaměřená na meditativní prožitek jogína, ale spíše na správné nastavení těla v jednotlivých pozicích. Ásany nemusí vždy mít klasickou podobu, často jsou modifikované s ohledem na možnosti těla "západních" cvičenců. Často se v lekcích setkáme s asistencemi v pozicích, kdy lektor fyzicky navádí cvičence do varianty ásany, která je pro jeho tělo nejvhodnější. V pozdějších lekcích, kdy už mají cvičenci dobrý základ, je možné přejít i k asistencím prohlubujícím jednotlivé ásany.

Pozice svíčkySkladba cvičební jednotky fyzio jógy

Cvičení trvá 120 minut. Začíná koncentrací na vlastní tělo a odpoutáním se od světa za stěnami tělocvičny. Často provádíme dechová cvičení, která nám pomůžou připravit tělo k pohybu. Lekce bývá rozdělena na dvě části. První je dynamičtější. V jejím průběhu chceme hlavně prohřát a rozhýbat všechny svalové skupiny a klouby. V této části bývají cvičencům také předávány teoretické znalosti. Převážně se jedná o záležitosti související s fyzickým cvičením, ale občas i s jógovou filosofií a historií. Ve druhé části pak následuje ásanová praxe, typicky s asistencemi. Lekce mohou být tématicky zaměřené na určité koncepty či svalové skupiny (např. podsazení pánve, speciál na záklony, vývojová kineziologie). 

Pro koho je cvičení fyzio jógy vhodné

Fyzio jóga je vhodná pro cvičence všech úrovní. Nejvíce ji ocení ti, kteří by se rádi naučili provádět ásany způsobem nejvhodněším pro jejich tělo. Hlavním účelem je pomocí jógy zlepšit svou kondici a možnosti pohybového aparátu, ne je zhoršit a přivodit si zranění. Úvod pololetí je jako v ostatních variantách cvičení věnován položení společných základů, postupně však přecházíme i ke složitějším pozicím s možnými prohlubujícími asistencemi. I pokročilejší praktikanti tedy v lekcích najdou dostatečnou výzvu.

 


Mohlo by vás zajímat