Klasická hathajóga

Klasická hathajóga

Klasická hathajóga je tradiční cvičení jógy. Probíhá v pomalém tempu, pozornost je věnována dechu a soustředění pozornosti na vlastní tělo. Každé cvičení zahrnuje různé typy pozic: předklonové, záklonové, torzní, úklonové, silové i balanční sestavené tak, aby procvičily celé tělo, a mezi jednotlivými lekcemi se pozice obměňují, aby si cvičenci postupně osvojili co nejširší škálu pozic.

Skladba cvičební jednotky klasické hathajógy

Cvičení trvá 120 minut. Začíná úvodním zklidněním, jehož cílem je zapomenout na každodenní starosti, zklidnit mysl a přesunout pozornost ke svému tělu. Po něm následuje průpravná část – rozcvička, která má za úkol tělo rozhýbat, prohřát a připravit na cvičení ásan. V hlavní části se pak střídají jednotlivé jógové pozice – ásany s krátkými relaxacemi. Ke konci je obvykle zařazeno dechové cvičení. Cvičení je zakončeno delší závěrečnou relaxací.

Pro koho je cvičení klasické hathajógy vhodné

Klasická hathajóga je vhodná pro všechny věkové kategorie a všechny stupně pokročilosti. Nové členy přijímáme vždy dvakrát ročně a v této době cvičitelé vysvětlí pro začátečníky základy jógového pohybu, základní typy dechu, seznámí cvičence se základními pozicemi a jógovými sestavami. V dalších lekcích pak u obtížnějších ásan nabízejí různé varianty pozic, aby si každý mohl zvolit pro sebe vhodnou úroveň obtížnosti.


Mohlo by vás zajímat