O nás

Náš Klub

Současnost

Jsme Klub kondiční gymnastiky jógy. Naším cílem je nabídnout kvalitní cvičení v duchu indických tradic všem, kdo cítí v běžném životě nedostatek pohybu, např. kvůli sedavému zaměstnání nebo studiu, nebo potřebují doplnit protahování k silovým sportům, které provozují.

Naše cvičení probíhají denně od pondělka do čtvrtka v tělocvičnách v centru Prahy.

Kromě pravidelných cvičení pořádáme i jednodenní pěší výlety v okolí Prahy, víkendové pobyty s cvičením jógy a letní dovolené s cvičením jógy.

Historie

V 70. letech minulého století, konkrétně v roce 1973, kdy jsme zakládali náš Klub kondiční gymnastiky jógy, se jóga v Praze cvičila oficiálně pouze v Ústředním ústavu tělesné kultury (ÚÚTK) na Klárově, kde jsem v roce 1968 začal se cvičením. Cvičení v Praze probíhalo ve dvou dalších oficiálních skupinách, některých dalších polooficiálních nebo neoficiálních skupinkách a mimo nich také v Unitárii, což byla a je náboženská společnost. Navštěvoval jsem cvičení v ÚÚTK a později jsem přešel do Unitárie. V té době byla jóga zařazena mezi církvemi a jako taková byla pod dozorem státní bezpečnosti. Protože se cvičení v Unitárii rozrůstalo, došly po nějaké době dozorové orgány k tomu, že není vhodné rozvíjet cvičení v náboženské společnosti.

V roce 1973 jsem tedy začal hledat možnost, jak cvičit jógu oficiálně pod hlavičkou nějaké tělovýchovné organizace. Obvolal jsem více tělovýchovných jednot. Někde s jógou nechtěli mít nic společného, protože ani nevěděli, o co se konkrétně jedná a jak cvičení probíhá. Nakonec jsem náhodou kontaktoval náčelnici odboru ZRTV (Základní a rekreační tělesná výchova) při Tělovýchovné jednotě v Praze 6 na Petřinách, která se cvičením jógy souhlasila. Založil jsem tam Oddíl kondiční gymnastiky jógy v rámci odboru ZRTV. Tam jsem už působil jako cvičitel. I v názvu oddílu se odrážela příslušnost k odboru ZRTV a současně jsem názvem chtěl ukázat, že skutečně cvičíme a nezůstáváme jen u relaxace, koncentrace a dechů. Tehdy vyšlo několik zajímavých knih o cvičení jógy mezi nimi např. Hathajóga od André Van Lysbetha, Slnečná cesta ku kráse a zdraviu od Zdeny Bronislawské, americká s jógovými pozicemi od Vishnudevanandy, Milana Poláška a dalších autorů. Ze studia těchto textů a praxe se postupně vytvořila metodika skladby cvičení našeho oddílu. Praktikovali jsme následující skladbu dvouhodinové cvičební jednotky, která se jevila i později jako optimální:

  • 45 minut modifikovaná gymnastika jógy podle Zdeny Bronislavské + krátká relaxace
  • 55 minut sestava jógových pozic s výdržemi a krátkými relaxacemi
  • 20 minut dechová cvičení, závěrečná koncentrace a relaxace.

Začínali jsme se dvěma cvičeními v týdnu na Petřinách, cvičení se postupně rozrůstalo, tělocvičny přibývaly a školením prošlo několik nových cvičitelů a cvičitelek. Přidávali jsme tělocvičny v různých částech Prahy. Začátkem 80. let jsme měli kolem 12 tělocvičen v různých částech Prahy. Byly to tělocvičny v Praze 1, 2,3, 5, 6, 7 a 8. V té době jsme už chtěli udělat našemu cvičení nějakou propagaci. Začali jsme rozvěšováním propagačních plakátů v centru Prahy, propagační vitríny byly na Petřinách a v Praze 1, a další plakáty v obchodech různých čtvrtí, kde jsme měli tělocvičny.

V té době se zrodil nápad sestavit skupinu velmi dobrých cvičících a nacvičit sestavy jógových pozic do pásma, kterým bychom mohli jógu propagovat. Seznámil jsem se tehdy s paní Zdenou Bronislawskou, emeritní členkou baletu Národního divadla a autorkou knihy Slnečná cesta ku kráse a zdraviu a postupně jsme vytvořili se členy vybraných cvičících (tehdy jsme skupinu nazývali zkráceně „Předváděčka) několik sestav jógových pozic cvičených na hudbu. Skupina byla velmi šikovná a kluci i děvčata dokázali zacvičit i velmi obtížné pozice. Pásmo jsme nazvali Indický večer. V první části tančila paní Bronislawská indické a španělské tance. Tanec doprovázela i recitace Indických veršů v překladu. Po přestávce následovaly jógové sestavy, kterých bylo asi 5 a jedna společná pro všechny cvičící. S tímto pásmem Indický večer jsme měli vícekrát propagační představení v Klicperově divadle v Praze 8. Vystupovali jsme i v jiných městech namátkou v Olomouci, Bratislavě, Brně, Košicích, Ústí nad Labem, na festivalu jógy v Budapešti a jinde. Jednu krátkou sestavu jsme zacvičili také pro sportovní vysílání TV, po níž následoval krátký rozhovor.

Koncem 80. let jsme provozovali naše cvičení pod hlavičkami TJ Petřiny, TJ Apolinář a Obvodní kulturní dům v Praze 3. V té době jsme měli asi 600 členů. Od 70. let až do roku 2012 jsme v létě pořádali letní soustředění se cvičením jógy, různými sporty a turistikou na různých místech v Česku. V 80. létech měla tato letní soustředění i několik běhů za sebou. Od roku 2010 až do roku 2021 (s výjimkou roku 2020) se nám podařilo pořádat každým rokem cvičení jógy na řeckých ostrovech pro naše členy a přátele.

Začátkem 90. let se stalo cvičení jógy velmi populárním a v té době vzniklo hodně nových skupin cvičení jógy pod různými hlavičkami a také s různými druhy jógy (Powerjóga, Hot jóga, Vinyása jóga a další). S velkou konkurencí a různými druhy jógy došlo k větší fluktuaci cvičících mezi skupinami. Náš oddíl kondiční gymnastiky jógy se osamostatnil a vznikl Klub kondiční gymnastiky jógy jako zapsaný spolek. Název jsme ponechali tradiční, protože pod tímto názvem nás znalo už více cvičících, kteří postupně v létech prošli našim cvičením. V současné době se počet našich členů ustálil na čísle kolem 300. Nyní stále zůstáváme u dvouhodinového cvičení a původní metodiky, protože našim cvičícím délka i skladba cvičení vyhovuje.  

Napsal Jan Čupera, zakladatel Oddílu kondiční gymnastiky jógy, cvičitel v letech 1973–2010 a předseda Klubu a člen Výkonného výboru do konce roku 2021.


Mohlo by vás zajímat